Odwiedź krainę dinozaurów

Gminy wchodzące w skład regionu LGD „Kraina Dinozaurów” to: Chrząstowice, Dobrodzień, Kolonowskie, Ozimek, Turawa, Zawadzkie, Zębowice. Odwiedziłeś jedną z 7 gmin naszego regionu  i nie wiesz co dalej ? Nic straconego  – prezentujemy najpopularniejsze atrakcje turystyczne i sposoby na spędzenie czasu w regionie. Spływy kajakowe Dolną Małej Panwii ? Jazda rowerem ? Wodne kąpiele w Jeziorach Turawskich ? Albo zwiedzanie wykopalisk paleontologicznych w Krasiejowie ? To tylko namiastka tego co może Cię spotkać w naszym regionie. Zachęcamy do poczytania strony https://www.krainadinozaurow.pl/ i oczywiście korzystania z wypożyczalni AspersaFun w celu  podczas pobytu w Krainie Dinozaurów.

Nasza wypożyczalnia sprzętu turystyczno-rekreacyjnego z siedzibą w Grodźcu działa na terenie całej LGD OZIMEK. Dowozimy sprzęt w konkretne miejsce o ustalonej porze.


JuraPark Krasiejów.

Niewątpliwie największa atrakcja regionu – 280 tyś turystów rocznie to jest naprawdę dobry wynik. Kompleks składa się z muzeum paleontologicznego połączonego z parkiem rozrywki umieszczonym na ciągle aktywnym terenie wykopalisk paleontologicznych w Krasiejowie. Odkryto tam szczątki najstarszego pradinozaura w Europie, którego nazwano Silesaurus Opolensis. Na gości czekają następujące atrakcje:

  • Tunel czasu
  • Ścieżka edukacyjna
  • Pawilon paleontologiczny
  • Park rozrywki
  • Plac zabaw
  • Kino Emocji Cinema 5D
  • Prehistoryczne oceanarium
  • Warsztaty paleontologiczne
  • Lekcje muzealne
  • Gastronomia

Dodatkowo goście mogą odwiedzać nowo otwarty Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie interaktywnie prezentowane są zawiłe losy Świata na przestrzeni lat.

Zapraszamy na stronę parku:  https://juraparkkrasiejow.pl


Trasy Rowerowe Doliny Małej Panwi

Na terenie gmin regionu LGD Kraina dinozaurów spotkacie gęstą sieć ścieżek rowerowych o urzekającym charakterze. Ścieżki rowerowe są oznakowane i prowadzą przez poszczególne miejscowości terenu LGD. Prowadzą przez zaciszne lasy Stobrawsko-Turawskie, wioski a także miasteczka doprowadzając turystów do największych atrakcji obszaru.

Mapę tras możesz pobrać tutaj: mapa-tras-rowerowych

 

 


Jeziora Turawskie

Na kompleks Jezior Turawskich składają się Jeziora Duże, Średnie, Małe i Srebrne. Mniejsze akweny to raj dla amatorów wodnych kąpieli oraz dla wędkarzy, który znajdą tu zarówno ogólnodostępne miejsca zasiadek będące pod jurysdykcją PZW, jak i łowiska specjalne i prywatne. Duże jezioro to przede wszystkich atrakcja dla fanów sportów wodnych takich jak żeglarstwo, kitesurfing, i kajakarstwo. Oprócz tego turyście znajdą tutaj szeroką bazę gastronomiczną dostępną tuż przy plażach.

 

 


Spływy Kajakowe

Mała Panew to „Opolska Amazonka” niesamowicie malownicza rzeka przecinająca obszar LGD Kraina Dinozaurów. Rzeka jest  w większości nieuregulowana i  zachowała wiele swych pierwotnych cech. Gęsto porośnięte, wysokie brzegi, liczne zakola i naturalne przeszkody w postaci konarów przewróconych drzew i kamieni – wszystkie te utrudnienia są dla entuzjastów kajakarstwa niesamowitą atrakcją .  Wyróżniamy cztery trasy spływów:

A. Krupski Młyn – Zawadzkie: trasa trudna z dużą ilością przeszkód. Wymaga dobrej sprawności fizycznej. Czas trwania ok. 5-6 godzin (16 km).
B. Zawadzkie – Kolonowskie: trasa bardzo malownicza. W całości przebiega przez tereny leśne. Dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Czas trwania ok. 4,5 – 5 godzin (12 km).
C. Kolonowskie – Ozimek: trasa łatwa i przyjemna, ale z wieloma progami, wymagającymi przenoszenia kajaków. Rzeka na tym odcinku jest częściowo regulowana. Czas trwania ok. 3,5 – 4 godziny (15 km).
D. Ozimek – Turawa: trasa łatwa, ale wymagająca od kajakarzy wysiłku – spodziewać się można wiatru, powodującego fale. Czas trwania 3 – 6 godzin (w zależności od siły wiatru) (12 km).